Sığınak Havalandırma Sistemleri

Sığınak Havalandırma Sistemleri

Sığınak Havalandırma Sistemleri firmaları arasında kendine iyi bir yer edinen Ada Baca Havalandırma; uzman ekip, kaliteli ekipmanlar ve yılların deneyimi ile hizmetinizdedir.

Savaş doğal veya doğal olmayan afetlerden dolayı geçici süre insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için tasarlanmış mekanlara sığınak denir. Bu sığınaklar genellikle yer altında dış ortamdan izole şekilde yapıldığından en önemli işlemi havalandırma şeklidir.

Sığınakların havalandırılması tasarımında, sığınak ortamında korunma süresince bulunacak insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli temiz havanın sağlanması düşünülmektedir. Bu amaçla, asgari ihtiyaç havasının tespiti açısından bir açıklama gerektiği görülmektedir.

Solunum için gerekli hava içinde asgari oksijen miktarının %19’dan az, CO 2 miktarının %2’den çok olmaması, kuru termometre sıcaklığın 29 °C’yi aşmaması sağlanmalıdır. Sağlık koşullarının korunması, ortam havasındaki CO 2 miktarının %4 ‘ü aşmaması için ise insanlarda kişi başına en az 500 lt/h solunum havasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Sığınağın çeşidi ne olursa olsun, sığınaktan yararlanan insanların, bulundukları koruma ortamında bulunma süreleri boyunca, sağlıklı ve konforlu olarak yaşamalarının sağlanması gerekmektedir. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için ortam havasının asgari yaşam koşullarına uygun olması planlanmalıdır.

Kullanım amacına göre sığınaklar 4 farklı grupta incelenebilir ;

– Özel sığınaklar

– Genel sığınaklar

– Basınç sığınakları

– Serpinti sığınakları

Nükleer silahlara karşı , kimyasal  ve biyolojik silahlara karşı korumalı olmak zorundadırlar.

Sığınak havalandırma projelerinde yer alan teknik ölçü ve kapasitelerde yapılmalıdır.

Sığınaklarda sığınak santrali bulunmaktadır.

Bu santraller ; özel torbalı , kurşun seperatörlü kimyasal ve biyolojik maddelere dayanıklı özel filtrelerden oluşmaktadır.

TSE ve CE belgeli olan bu sığınak santralleri projelerde olmazsa olmazlarıdır.

Sığınaklara taze hava basma amacıyla kullanılırlar.

Sığınaklarda yangın çıkma ihtimaline karşı yine sıcaklığa dayanıklı özel duman tahliye fanları olmak zorundadır…

Sığınaklarda oluşacak pis havayı da egzost fanları yardımı ile dış ortama atmak gerekmektedir.

Sığınaklarda kullanılacak bu cihazlar TSE ve CE belgelerine sahip olmak zorundadırlar.

Belirlenecek bu cihaz kapasiteleri sığınağın bulunduğu kişi sayısına ihtiyaç duyulacak hava oranıyla doğru orantılıdır…

Firmamız Ada Baca Havalandırma ; sığınak havalandırma sistemleri ile ilgili teknik ve uygulama konusunda uzman personeli ile siz müşterilerimize hızlı ve güvenilir hizmet vermektedir.

ADA BACA HAVALANDIRMA 

KEŞİF VE PROJE

adabaca

Yorum yaz

Hemen Ara